Ograniczenie znoszenia przy zastosowaniu certyfikowanych rozpylaczy
Ograniczenie znoszenia przy zastosowaniu certyfikowanych rozpylaczy

Tytuł główny:

Jak ograniczyć zjawisko znoszenia cieczy roboczej przy zastosowaniu certyfikowanych  rozpylaczy?

Integrowana ochrona roślin jest to system obowiązujący wszystkich profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin w całej UE od 2014 roku. Działanie to polega na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin w sposób minimalizujący zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska. Coraz większego znaczenia nabiera stosowanie  urządzeń i akcesoriów ograniczających zjawisko znoszenia  pestycydów.  

Zjawisko znoszenia – poważne konsekwencje w wymiarze ekologicznym i ekonomicznym  

Podczas zabiegów środkami ochrony roślin część cieczy roboczej jest przenoszona przez prądy powietrza poza obszar niebędący celem zabiegu. Jest to zjawisko znoszenia, które występuje zawsze w mniejszym lub większym stopniu podczas zabiegów opryskiwania roślin. To niezamierzone  działanie niesie ze sobą negatywne konsekwencje w wymiarze ekologicznym jak i ekonomicznym, ponieważ powoduje zanieczyszczenie środowiska i wód powierzchniowych, obniża skuteczność ochrony roślin z powodu mniejszego  naniesienia preparatu na opryskiwanych obiektach, stwarza bezpośrednie zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Czynniki wpływające na znoszenie cieczy roboczej

Czynniki atmosferyczne  przyczyniające się do zjawiska znoszenia to prędkość i kierunek wiatru, to także wilgotność i temperatura powietrza. Druga grupa  to czynniki techniczne - wielkość kropel,  prędkość robocza czy wysokość  ustawienia  lancy nad opryskiwaną powierzchnią. Choć nie mamy wpływu na warunki atmosferyczne, to jednak w znaczny sposób możemy ograniczyć zjawisko znoszenia poprzez  np. stosowanie certyfikowanych rozpylaczy.

Wybór dysz, które mają potwierdzoną klasę redukcji znoszenia jest niezwykle ważny, ponieważ umożliwia nam zmniejszenie stref buforowych podczas wykonywania zabiegu, co przekłada się na korzyści w wymiarze zarówno ekologicznym, jak i ekonomicznym. Dzięki temu możemy wykonać zabieg na większej powierzchni pola, zyskujemy więc  dodatkowy obszar, a co za tym idzie – większe plony.  

Zachowanie stref buforowych obowiązkiem każdego wykonawcy zabiegu środkami ochrony roślin

Konieczność zachowania stref buforowych określa Rozporządzenie MRiRW z dnia 31 marca 2014. r. w sprawie warunków stosowania środków ochrony roślin (Dz.U.2-14,poz.516). Minimalne odległości od sąsiadujących pasiek to 20 m,  dróg -3 m, zaś zbiorników wodnych - 1 m w przypadku opryskiwaczy polowych, a dla opryskiwaczy sadowniczych – 3 m. Wykonawcy zabiegów mają bezwzględny obowiązek zastosowania się do tych przepisów. Pozostałości środków ochrony roślin na obszarze niebędącym celem zabiegu (np. pole sąsiadujące z naszą uprawą) podlegają  kontroli  przez Państwową Inspekcję Kontroli Roślin i Nasiennictwa, dlatego należy odpowiednio wcześniej zatroszczyć się ograniczenie  zjawiska znoszenia cieczy, co pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych problemów podczas ewentualnej kontroli.

Gdzie znaleźć informację o strefach buforowych dla danego środka ochrony roślin

Większość etykiet  środków  ochrony roślin zawiera informacje dotyczące zachowania konkretnych stref buforowych. Znajduje się tam również zapis o możliwości  zmniejszenia  strefy buforowej nawet o kilka metrów,  pod warunkiem zastosowania konkretnych Technik Ograniczających Znoszenie. Są one sklasyfikowane w dokumencie opracowanym przez niemiecki instytut badawczy Julius Kühn-Institut. Do tych technik należy między innymi wykorzystanie konkretnego modelu rozpylacza, o potwierdzonej klasie redukcji znoszenia. Wykaz wszystkich rozpylaczy posiadających certyfikat niemieckiego instytutu JKI, znajduje się na stronie Państwowego Instytutu Badawczego InHort w Skierniewicach - www.inhort.pl, gdzie zamieszczona jest lista zawierająca spis rozpylaczy wraz z obszarem zastosowań i nazwą producenta. Znajdują  się tam również polskie  rozpylacze eżektorowe marki Agroplast.

Rozpylacze Agroplast z redukcją znoszenia potwierdzoną  certyfikatami instytutu JKI

Decydując się na zakup rozpylaczy warto postawić na markę Agroplast – największego polskiego producenta części do opryskiwaczy. To jedyna firma w Polsce i jedna z pięciu na świecie, która opracowała niezwykle wymagającą technologię wtrysku cyrkonu i wprowadziła na rynek rozpylacze ceramiczne, które zapewniają najwyższą wytrzymałość na ścieranie i wypłukiwanie. W ofercie Agroplast znajduje się szeroki wybór dysz: polimerowe oraz ceramiczne, standardowe, jedno lub dwustrumieniowe oraz eżektorowe. Specjalna konstrukcja eżektora, w której strumień cieczy zasysa powietrze przez otwór, powoduje napowietrzenie kropli, przez co stają się grube i odporne na znoszenie.  Jakość rozpylaczy Agroplast jest potwierdzona certyfikatami JKI –  niemieckiego  Instytutu Juliusa Kühna. Aktualnie 10 modeli otrzymało certyfikat, zaś kolejne dwa są w trakcie badań. Rozpylacze, które podlegają procesowi certyfikacji sprawdzane są między innymi pod kątem wydajności i rozkładu poprzecznego oraz znoszenia cieczy roboczej. Testy w instytucie JKI odbywają się zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak na polach instytutu lub u rolników, z którymi instytut współpracuje. Każdy przebadany i zaopiniowany pozytywnie rozpylacz otrzymuje konkretny numer certyfikatu. Należy na to zwracać szczególną uwagę, ponieważ zdarza się, że  producenci rozpylaczy przypisują  jeden numer certyfikatu do wielu innych rozpylaczy, które nie były badane przez instytut JKI, przez co wprowadzają klientów w błąd. Rozpylacze, które nie posiadają dedykowanego numeru certyfikatu nie znajdują się na liście Technik Ograniczających znoszenie.

Jeżeli zależy nam na pewnych rozwiązaniach gwarantujących ograniczenie znoszenia cieczy roboczej wybierajmy przebadane i certyfikowane rozpylacze. 

Bibliografia:

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2014 r. w sprawie warunków stosowania środków ochrony roślin (sejm.gov.pl)

Klasyfikacja technik ograniczających znoszenie – TOZ (inhort.pl)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl