
Dlaczego warto zakupić filtr międzysekcyjny do opryskiwacza?
Użytkownicy opryskiwaczy polowych są coraz bardziej świadomi i przykładają większą wagę do jakości urządzenia, którym wykonywane są opryski, jak również jego poszczególnych elementów. Rozwiązania dostępne na rynku umożliwiają modernizację opryskiwacza tak, aby osiągnąć naprawdę wysoką wydajność i zrealizować efektywne opryski, nawet w złych warunkach pogodowych. Odpowiedni i jakościowy osprzęt zamontowany w opryskiwaczu gwarantuje skuteczność stosowanych środków ochrony roślin, co przekłada się na piękne plony. Przed dokonaniem próby modernizacja opryskiwacza w celu osiąganie lepszych wyników, należy zorientować się, jakie akcesoria do opryskiwaczy warto zamontować w urządzeniu, a które stanowią tylko zbędny i kosztowny dodatek.
Dlaczego modernizacja opryskiwacza nie zawsze przynosi oczekiwany efekt?
Rolnicy coraz częściej inwestują w wysokiej jakości produkty, bowiem wierzą, że inwestycja ta przyniesie zamierzone rezultaty skutkujące zyskami. Jednak, w wielu przypadkach, inwestycja okazuje się nietrafiona, ponieważ pomimo nakładów finansowych, modernizacja opryskiwacza nie przynosi większych efektów. Dlaczego? Zapytaliśmy o to największego producenta części do opryskiwaczy w Europie Środkowo-Wschodniej - Marcina Łopąga będącego właścicielem firmy Agroplast.
Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że jednym z największych problemów jest fakt, że badania efektywności oprysku poszczególnych urządzeń wyposażonych w konkretne akcesoria dokonywane są w warunkach laboratoryjnych. Proces weryfikacji skuteczności opiera się na ściśle określonej metodzie badawczej, co powoduje, że wyniki są powtarzalne i porównywalne. W wielu sytuacjach, warunki panujące w terenie różnią się znacznie od warunków laboratoryjnych, dlatego tak przeprowadzone badania nie pozwalają na realną ocenę pracy rozpylaczy do opryskiwaczy. Warto również mieć na uwadze, że w warunkach polowych istotną rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, które niekiedy powodują, że nawet najlepszej jakości opryskiwacz nie spełnia swojego zadania.
Zanieczyszczenie sitek filtrujących - najczęstsza przyczyna zaburzeń pracy opryskiwacza
Zanieczyszczenie sitek filtrujących w kołpakach rozpylaczy stanowi jeden z głównych powodów obniżenia efektywności pracy opryskiwacza, a jednocześnie jest bardzo uciążliwe dla operatora urządzenia, który zmuszony jest często wymieniać pojedyncze sitka podczas realizowania oprysków w polu. Dużą wadą takiego procesu jest to, że operator zauważa problem dopiero w momencie, kiedy dochodzi do całkowitego zatrzymania przepływu rozpylacza. Nawet mniejsze zanieczyszczenia skutkują spadkiem ciśnienia cieczy roboczej, przez co spada wydajność i efektywność oprysku na długo przed ostatecznym zapchaniem otworu, czego operator nie jest w stanie zauważyć. Ostatecznym efektem jest niedokładne i nieskuteczne zabezpieczenie roślin, które podważa sensowność wykonywania oprysków.
Filtr ciśnieniowy - gwarancja efektywnych oprysków
Opisana wyżej kwestia stanowi poważny problem w kontekście wykonywania skutecznych oprysków i precyzyjnego zabezpieczenia roślin. Co ciekawe, istnieje bardzo proste i niedrogie rozwiązanie, które warto zastosować w każdym opryskiwaczu polowym i sadowniczym. Mowa o montażu międzysekcyjnych filtrów ciśnieniowych na poszczególnych sekcjach lancy do opryskiwacza. Większa powierzchnia filtracyjna będzie stanowiła zabezpieczenie dla sit znajdujących się w kołpakach, dzięki czemu nie będą się one zbyt szybko zapychały powodując spadek jakości oprysku. Czyszczenie filtrów międzysekcyjnych jest bardzo proste, zwłaszcza, że nawet w przypadku dużego opryskiwacza, stosuje się zwykle maksymalnie kilka sztuk.
Co najważniejsze, po zastosowaniu filtra międzysekcyjnego nie występuje problem nieświadomego użytkowania nie do końca sprawnego opryskiwacza. Operator bardzo szybko zauważy moment, w którym doszło do zanieczyszczenia filtra ciśnieniowego, dzięki czemu może od razu zareagować i nie dopuścić do spadku efektywności oprysku. Międzysekcyjny filtr ciśnieniowy jest więc gwarancją równomiernego pokrycia roślin wybranymi środkami ochrony.