Co jest powodem nieszczelności w rozpylaczach?
Z reguły, wszelkie nieszczelności w kołpakach rozpylaczy są wynikiem długotrwałych sił nacisku, które oddziałują na uszczelkę znajdującą się pod zaciśniętym kołpakiem lub zjawiska wulkanizacji tworzywa. Uszczelka wytwarzana jest zazwyczaj z gumy lub elastomeru. Oba te tworzywa z czasem podlegają naturalnej wulkanizacji, co zaś prowadzi do utraty pierwotnych, wysokich właściwości uszczelniających wykorzystanych materiałów.
W wyniku powyższych zjawisk dochodzi do odkształcenia membrany zaworu, a to skutkuje negatywnym wpływem na parametry oprysku, takie jak poziom pokrycia roślin, współczynnik nierównomierności oprysku oraz ogólna wydajność rozpylacza. Niepoprawna praca membrany w zaworze odcinającym może być decydująca podczas kontroli okresowej, bowiem jednym z kluczowych czynników jest wskaźnik nierównomierności oprysku. Jeżeli podczas kontroli okresowej okaże się, że wskaźnik ten jest mniejszy lub równy 10%, opryskiwacz nie zostanie dopuszczony do użytku w gospodarstwie rolnym.
Zaawansowana technologia od Agroplast
Firma Agroplast od dłuższego czasu poszukiwała rozwiązania tego uciążliwego problemu dotykającego wszystkich użytkowników opryskiwaczy. Tak oto powstał innowacyjny materiał Verdesil, czyli specjalna mieszanka, która zapewnia niesamowitą wytrzymałość i posiada pamięć kształtu. Tak skomponowany materiał świetnie nadaje się do wszelkich elementów uszczelniających, w tym do uszczelek, membran oraz kształtek typu o-ring. Zaawansowana technologia przetwarzania silikonu, opracowana przez Agroplast, zapewnia obecnie dostęp do najwyższej jakości uszczelnień, które nie tylko gwarantują długoletnią żywotność rozpylaczy, ale też bezawaryjną pracę elementów wyposażonych w Verdesil.
Verdesil - dłuższa i bezproblemowa praca opryskiwacza
Agroplast jest pierwszym producentem na rynku, który zamieścił w swojej ofercie uszczelki wykonane z Verdasilu. Do dziś, głowice wielopozycyjne, filtry ssawne oraz korpusy dostępne w ofercie Agroplast posiadają na wyposażeniu elementy uszczelniające stworzone zgodnie z zaawansowaną technologią przetwarzania silikonu.
Z racji tego, że Verdesil produkowany jest na bazie silikonu, posiada on dużo lepszą pamięć kształtu w porównaniu z tradycyjnymi uszczelnieniami. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo dużą odporność na siły nacisku i zjawisko wulkanizacji, przez co produkt nie ulega zjawisku starzenia się. W 2016 roku przeprowadzono na Uniwersytecie Przyrodniczym testy, które odbyły się na stanowisku pomiarowym wyposażonym w maszynę wytrzymałościową Zwick-Roel Z010. Próbki - uszczelki wykonane z Verdesilu, elastomeru i gumy typu NBR zostały umieszczone pomiędzy równoległymi płytami i ściskane z jednakową siłą około 300 N przez 30 dni. Po upływie tego czasu ponownie zmierzono wysokość elementów odpowiednio po 120 minutach od zdjęcia obciążenia i wyznaczono skrócenie wysokości próbek. Pomiary wykazały, że najmniejsze odkształcenie uzyskano w przypadku Verdesilu - 0,165 mm w stosunku do pierwotnych parametrów, co oznacza, że możemy tu mówić o niesamowicie dużej wytrzymałości produktów stworzonych z tego innowacyjnego materiału na bazie silikonu.
Wyniki badań przedstawiają poniższy rysunek: